AnaSayfa / Bilgilendirme Yazıları / BOŞANMA ve ÇOCUK

BOŞANMA ve ÇOCUK

Boşanma eşlerin birlikte yaşamaktan vazgeçtiği, ayrı yaşam alanları oluşturdukları bir ayrılık ve beraberliğin kaybı sürecidir. Bu süreç ailesiyle birlikte yaşama, bakım ve destek görme ihtiyacı içinde olan çocuğu olumsuz etkilemektedir.

Boşanmanın etkileri yılar boyu sürebilir. Çocuğun başlangıçta boşanmayı nasıl karşıladığı uzun vadede bu süreçten nasıl etkileneceğini göstermez. Boşanma ile çocuklar için ebeveynleriyle olan ilişkileri tehdit altına girer.

Ebeveyne yabancılaşma ve terk edilme korkuları ortaya çıkabilir. Boşandıktan sonraki süreç hem ebeveynler hem de çocuklar için bir uyum sürecidir. Gidişatı ise etkileyen, aileden aileye değişen pek çok faktör( çatışma düzeyi, ebeveynlerin duygusal durumları, maddi durum, çocuğun yaşı vb) vardır. 

Boşanmanın etkileri çocuklar üzerinde uzun vadede her zaman olumsuz değildir.  Bu süreçte çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanlarına düşen görev, boşanmanın çocuğun ruhsal –sosyal gelişimine ve duygusal olgunlaşmasına olası olumsuz etkileri ortadan kaldıracak etkili müdahalelerde bulunmaktır.

 

 

Bunada Bakın

Uzm.Dr. Senem TURAN - Antalya Kolejinde Öğrencilere Ergenlik Semineri 3

Uzm.Dr. Senem TURAN – Antalya Kolejinde Öğrencilere Ergenlik Semineri

  Antalya Koleji Konyaaltı Kampüsü Ortaokul 6. sınıf öğrencilerine, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. …

Bir Cevap Yazın