AnaSayfa / Bilgilendirme Yazıları / BEBEK ve ÇOCUKLARDA BESLENME BOZUKLUKLARI

BEBEK ve ÇOCUKLARDA BESLENME BOZUKLUKLARI

Bebeklik ve erken çocukluk döneminin beslenme bozuklukları sıklığı giderek artan ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Günlük hayatta beslenme bozukluğu terimi ile büyüme gelişme geriliği terimi sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Beslenme bozukluğu ifadesi, daha çok öğün sırasındaki anne-çocuk ilişkisine ve çocuğun beslenme sürecine karşı sergilediği davranışlara odaklanırken, büyüme gelişme geriliği daha çok çocuğun yaşına göre belirlenmiş standartlara göre büyüme ve gelişmesindeki geri kalmışlığa dikkat çeker. Zaten büyüme ve gelişme geriliği gösteren her bebek ve çocukta beslenme bozukluğu olmayacağı gibi, her beslenme bozukluğu  da bebek ve çocukta büyüme gelişme geriliği ile sonuçlanmaz.

Beslenmede kilit nokta ebeveyndir. Ebeveynin yaşı, eğitim durumu , ailenin kültürel değerleri beslenmeye ilişkin bilgileri, inançları, düşünce kalıpları çocuğun geliştireceği beslenme davranışını etkileyen faktörlerdir. Bazen ebeveynler çocuğun ihtiyaçları ve becerilerinin farkında olmayarak uygunsuz miktar besini uygunsuz zamanda çocuklarına sunabilmektedirler. Ayrıca ebeveynin kişilik özellikleri, ruhsal durumu, çocuğuna karşı tutumu, aile içi çatışmalar ve tutum farklılıkları da beslenme alışkanlıklarını etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle tedavi sürecinde ebeveynlerin rolleri oldukça önemlidir.

Farklı müdahale yöntemleri mevcuttur. Bunların seçimi olguya göre belirlenir. Müdahale yöntemlerinin  başarısı, ebeveynlerin kararlılık, tutarlılık ve motivasyonlarına bağlıdır. Tedavi yaklaşımında çocuk psikiyatristi tedaviyi planlayan ve ebeveynlere eğitim veren kişi, ebeveyn ise uygulayıcı  konumdadır.

Bu anlamda etkin ve uygun işbirliği, tedavinin olmazsa olmazıdır.

 

Bunada Bakın

Uzm.Dr. Senem TURAN - Antalya Kolejinde Öğrencilere Ergenlik Semineri 3

Uzm.Dr. Senem TURAN – Antalya Kolejinde Öğrencilere Ergenlik Semineri

  Antalya Koleji Konyaaltı Kampüsü Ortaokul 6. sınıf öğrencilerine, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. …

Bir Cevap Yazın